בית הנייר הנדסה ובניה

שאלות תשובות

מהנדס אינסטלציה הינו בעל תואר מהנדס או הנדסאי בניין בהשכלתו, עם ניסיון וידע רב בכל הקשור למערכות  האינסטלציה, כיבוי אש, מתזים (ספרינקלרים), חדרי משאבות והתמחות בתכנון מערכות מים, ביוב וכיבוי אש לכל מבנה תעשייה, בניין מסחרי או מוסד ציבורי, בניין מגורים וכמובן בבית פרטי.

יועץ האינסטלציה בעל הסמכות לקבלת החלטות הכרחיות בכל הנוגע לנושאים הקשורים במערכות האינסטלציה, אספקת מים, כיבוי אש, ניקוז, וביוב של המבנה.

בין היתר תפקידו של יועץ האינסטלציה, לאחר קבלתם של תוכניות האדריכלות של המבנה

 • לתכנן ולמקם את קווי הצנרת במבנה
 • תכנון מערכת הדלוחין במבנה/דירה לאחר תכנון האדריכלי של המבנה.
 • תכנון מערכת המים בין אם קרים או חמים.
 • תכנון ומיקומם של שוחות הביוב והניקוז בתחום המגרש והתחברות למערכות הביוב וניקוז של הרשויות.
 • נושא חשוב ביותר הינו תכנון לחץ המים עבור מערכות כיבוי אש ומערכת המתזים.
 • בכנת נספח סניטרי הכולל תוכנית עבודה מפורטת בתוכו, שרטוט כל מערכות המים והביוב.

נספח סניטרי הינו תכנית האינסטלציה של המבנה.
את הכנת הנספח סניטרי אחראי ומבצעו מהנדס אינסטלציה והוא גם זה שחתום עליו.
הנספח מוגש למחלקת הביוב והמים בעירייה כחלק מאוד חשבו ובלתי נפרד מבקשת ההיתר לבניה.
העירייה דורשת לקבל את הנספח סניטרי במקרים הבאים:

 • כאשר מתוכנן בבניית בית חדש.
 • ביצוע של תוספת בנייה.
 • במידה ומתבקשת תוספת בריכת שחייה בבית קיים.
 • לצורך חיבור קו ביוב חדש לקו ביוב עירוני.

במקרים מסוימים העירייה דורשת לראות נספח סניטרי זאת בכדי לוודא כי עבודות הבנייה אינם מתוכננים להתבצע לא על קו ביוב או קו מים קיימים באזור.

נספח סניטרי כולל את מרכיבים הבאים:

 • ביקור היועץ בשטח לפני תחילת עבודה.
 • תכנון וביצוע תוכנית ביוב בק״מ. 1:100
 • תוכנית סכמה של קולטי ביוב ורטיקלי.
 • תוכנית חתך לאורך מערכת הביוב החיצוני.
 • תוכנית סכמת מערכת מים.

במקרה וישנו תכנון של חדר משאבות ומאגר מים לצורך הגברת לחץ, יכלול הנספח את התכנון הבא:

 • תכנון נפח מאגר מים.
 • תכנון משאבות הגברת לחץ לעמדות כיבוי אש.
 • תכנון משאבות להגברת לחץ מים צריכה.
 • תכנון קו אספקת המים הראשי

 

במערכות אינסטלציה המותקנות ופועלות במבנה, לא רואים במיידי את התקלות הטעויות והכשלים שבוצעו במהלך ההתקנה, אך תוצאותיהם עלולות להיות הרסניות ויקרות לטיפול לטווח הארוך.
חיבורים לא תקינים, ולא איכותיים.
מערכות של צנרת מים קרים או חמים, מערכת ביוב וניקוז אשר אינן מותקנות כהלכה יביאו במהלך השימוש לבעיות רבות כגון: סתימות, נזילות, רטיבות, אשר יכולה לנזק רב במצב המבנה, ובתשתיות המבנה בטווח הרחוק.

לכן, יש לבחור בקבלן אינסטלציה מורשה בעל רישיון אשר רשום בפנקס הקבלנים ולא להתפתות לקחת כל קבלן אינסטלציה או להתפשר על טיב העבודה בגלל מחיר.

בתוכניות האינסטלציה מאופיינות המערכות השונות, סוג הצנרת, קטרי הצנרת, ויעוד שתבוצע במבנה.
ממערכת מי הצריכה, וממערכת הביוב והניקוז, מצריך בדיקה והתאמה בין מהות השימוש הצפוי, כמות המשתמשים לאופי המערכת, פריסה של נקודות המים והניקוז, סוגי כלים הסניטריים לרבות אסלות, ניאגרות סמויות, ברזים, כיורים וכו׳.

תוכניות אינסטלציה סופיות, אשר מאושרת לביצוע וחתומות ע״י מהנדס האינסטלציה מועברות לידי קבלן האינסטלציה.

תהליך הפיקוח על הבניה מופקד בידיו של מפקח בניה. תפקיד מפקח הבניה הינו לבצע פיקוח ומעקב על רמת הבנייה השונה המתבצעת בכל שלב ושלב. מפקח הבניה ברוב המקרים הינו מהנדס בניין או הנדסאי מוסמך. ניסיון רב השנים וההכשרה המקצועית של המפקח מאפשרים לו לבצע הליך פיקוח וניהול על כל המשתמע בעבודות הבניה השונות וקבלת ביצוע איכותי ברמה גבוה ביותר.

עומדים לפני ביצוע תחילתו של פרויקט בנייה? מעולה! חשוב שתבצעו תהליך זה עם כל הכלים העומדים לרשותכם וכך תבטיחו בכל אחד משלבי הפרויקט תתבצע העבודות ברמה הגבוה והאיכותית ביותר. שירותי פיקוח בנייה יאפשרו לכם להיות להתנהל בצורה רגועה ובידיעה ששלבי הפרויקט מתנהלים ומפוקחים בידי איש מקצוע מנוסה. עם זאת בכדי ליהנות מאותם יתרונות הטמונים בשירותיו של מפקח בנייה, עדיין קיימת החשיבות הרבה לבחור בעל המקצוע בקפידה.

נכון שההוצאות הכספיות על הפרויקט הינן גבוהות, ושכירות שירותיו של מפקח הבנייה תדרשו לשלם סכום כסף נוסף. אך עם זאת, השקעה בפיקוח בנייה תווכך כהוצאה משתלמת וכן כהשקעה שתסייע לכם לחסוך סכומי כסף גבוהים במיוחד. ישנם לא מעט אנשים שביצעו פרויקט בנייה ולצערם מצאו עצמם מפסידים כספים רבים בעקבות מקרים של ליקויי בנייה, איכות ורמת עבודה ירודה, אי עמידה בלוח הזמנים, שימוש בחומרי בנייה לא איכותיים ועוד. חשוב שתשכילו לשכור את שירותיו של בעל מקצוע מנוסה שיהיה אמון על ניהול פרויקט בניה ותחת פיקוחו תבטיחו שנזקים אלו לא יפרו את שלוותכם בכל שלב ושלב בהליך הבניה.

ניהול בניה דורש מהמפקח, ניסיון  וידע רב, מעקב מלא בכל שלב ושלב, ערנות מרבית והשמת דגש על כל הפרטים ולו הקטנים ביותר. מפקח בנייה מקצועי, מצריך את נוכחותו הרבה בשטח לשלוט ולהבין את המתרחש בכל שלב משלבי הפרויקט, להכיר את בעלי המקצוע העובדים בשטח האתר, ללמוד ולנתח את קצב העבודה ולוודא באם הינו מתאים ללוחות הזמנים, אם העבודה מתבצעת בצורה מקצועית ועל פי הסטנדרטים הגבוהים והאיכותיים ביותר. המפקח אחראי לעדכן בכל שלב ושלב את הלקוחות, בכל המתרחש באתר ולאפשר לכם להיות מעורבים לכל אורכו של התהליך.
לצורך ביצוע תפקידו של מפקח הבנייה על הצד הטוב ביותר, המפקח חייב להיות בעל ניסיון רב בתחום הבנייה, חשוב לוודא שמדובר באדם אחראי ואמין, שהינו גם בעל כישורים ניהוליים ויחסי אנוש טובים.